Skip to main content

PROSTO Z PIECA

Znajdujemy się w samym sercu Puszczy Białowieskiej, a więc przykładamy szczególną wagę do zachowania dobrostanu przyrody i zwierząt na tym obszarze. Nasze produkty są zawsze najwyższej jakości. Przygotowane według surowych standardów, bez spulchniaczy i polepszaczy, wyłącznie z polskich składników będących gwarancją wyjątkowego smaku.

Dobór składników. W zależności od tego, jaki chleb chcemy upiec, przygotowujemy odpowiednie składniki. Od tego będzie zależeć smak i aromat naszego chleba, a także jego puszystość i konsystencja. Podstawą jest oczywiście mąka. Dobieramy ją od naszych stałych i sprawdzonych dostawców. Jest to mąka zawierająca gluten czyli pszenna, żytnia, orkiszowa, jęczmienna czy owsiana. Produkujemy także wypieki bezglutenowe na bazie mąki gryczanej, kukurydzianej, amarantusowej czy migdałowej. Do wypieków używamy także rozmaitych ziaren czy suszonych drobnych owoców, które stanowią składniki chleba lub stosowane są jako posypka. Woda używana do przygotowania ciasta jest wodą źródlaną pochodzącą z naszego własnego ujęcia. Jest regularnie kontrolowana pod kątem zawartości minerałów i czystości.

Dzikie drożdże czyli żytni zakwas chlebowy jest naszym największym dziedzictwem. Sporządzony jest z grubo mielonej mąki żytniej i wody. Odtwarzamy go nieprzerwanie od 1935 roku, a nasi piekarze codziennie go karmią. Aby smak chleba czy innych naszych produktów był wyrazistszy, wzbogacamy je o sól oraz naturalne słodziki, np. miód, syrop z agawy lub klonowy.

Przygotowanie ciasta. Odpowiednio wyselekcjonowaną i przesianą mąkę mieszamy z wodą źródlaną i zakwasem lub podmłodą i dodatkiem tłuszczu roślinnego.

Dojrzewanie ciasta. Tak przygotowane ciasto pozostawiamy na około 3 godziny. Następnie ponownie mieszamy je z wodą i mąką oraz wzbogacamy je także różnymi dodatkami – ziarnami lub suszonymi owocami.

Formowanie. Ciasto dzielimy na kęsy czyli porcje, które poddajemy obróbce piekarniczej. Polega ona na werkowaniu – zaokrąglaniu i lęgowaniu – wydłużaniu kęsów, w zależności od kształtu chleba, jaki chcemy uzyskać. Tak przygotowane kęsy umieszczamy w formach o odpowiednich kształtach.

Garowanie. Wózki z formami z ciastem przewozimy do garowni czyli pomieszczenia, w którym panują idealne warunki do wyrośnięcia ciasta. Wilgotność i temperatura w takim pomieszczeniu jest stale kontrolowana i wynosi 40 stopni Celsjusza.

Wypiekanie. Gdy ciasto jest już odpowiednio wyrośnięte, przenosimy je do pieców, gdzie poddawane jest obróbce termicznej.

Każdy nasz produkt to wyraz szacunku dla tradycji. Zapraszamy w podróż do świata wypieków.