TAM GDZIE ROŚNIE CHLEB.

NASZA HISTORIA

W Piekarni Żubrówka jesteśmy wierni najlepszym tradycjom piekarniczym znanym i sprawdzonym na całym świecie. Owocami kultury naszego rzemiosła jest bogata oferta ręcznie tworzonych wypieków.

Zacznijmy od chwili, w której wykiełkowało nasze pierwsze ziarno. A wszystko dzięki pracownikom Fabryki Chemicznej w Hajnówce.

1923 r. – rejestracja w Sądzie Okręgowym w Białymstoku inicjuje Spółdzielcze Stowarzyszenie Spożywców „Hajnówka”, które, jak głosi status, „kupuje hurtowo, przerabia i wytwarza artykuły spożywcze, przedmioty użytku domowego oraz gospodarczego i odsprzedaje ich detalicznie swoim członkom”.

1934 r. – Stowarzyszenie pod rządami Piotra Lewickiego, Henryka Wilkiewicza i Seweryna Nowaka rozszerza swoją działalność poza Hajnówkę i otwiera nowe sklepy w Narewce, Łosince i Masiewie. Liczy wówczas aż 500 członków.

1935 r. – Stowarzyszenie zmienia nazwę na Spółdzielnię Spożywców w Hajnówce i uruchamia piekarnię oraz masarnię. Działalność obu zakładów w latach 1939-1944 przerywają działania wojenne.

1944 r. – Spółdzielnia wznawia swoją działalność już jako Spółdzielnia Rolno-Spożywcza. Liczy wówczas zaledwie 120 członków i 60 pracowników, prowadząc 3 sklepy, magazyn handlowy i piekarnię. Do roku 1948 liczba członków wzrasta do 2157, a handel prowadzony jest w 16 placówkach. Uruchamia także produkcję w masarni i piekarni.

1948 r. – powrót do nazwy sprzed wojny – Spółdzielnia Spożywców w Hajnówce. Do roku 1956, rozszerza działalność o wytwórnię wód gazowanych, dwie restauracje, magazyn towarów różnych oraz przetworów zbożowych i opałowych, a także o 29 sklepów.

1967 r. – Spółdzielnia traci samodzielność i staje się oddziałem Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Białymstoku. W 1979 r. oddział WSS w Hajnówce zrzesza 6466 członków i zatrudnia 560 pracowników.

1983 r. – oddział WSS w Hajnówce odzyskuje samodzielność i przeobraża się w Powszechną Spółdzielnię Spożywców.

Każdy nasz produkt to wyraz szacunku dla tradycji. Zapraszamy w podróż do świata wypieków.